Kategorie
Zdrowie

Czym się kierować wybierając producenta maseczek?

>Z uwagi na pandemie koronawirusa w naszym kraju, jak również w innych lokalizacjach na całym świecie, zostały wprowadzone różne zalecenia, które mają na celu zmniejszenie ewentualnego ryzyka zarażenia się COVID-19.

Jednym z nich, jest noszenie masek medycznych, które zdają się obecnie nie znikać z linii produkcyjnych. Miliony masek medycznych, pozwala na zachowanie dystansu w miejscach publicznych, dzięki zakrywaniu ust oraz nosa.

W takim celu wykorzystuje się przede wszystkim maseczki medyczne, które posiadają deklarację zgodności z wymogami Unii europejskiej. Na rynku znajdziemy różne tego typu produkty. Będą to przede wszystkim komfortowe maseczki jednorazowe, wielorazowe, jak również z odpowiednim filtrem. Jak dokonać wyboru najlepszej maseczki z oferty różnych producentów? Jakimi względami należy kierować się w czasie zakupu? W poniższym artykule, postaramy się ody na wszystkie zadane tutaj pytania.

Jak wybierać bezpieczne maseczki ochronne?

Jeżeli ciągle mamy wątpliwości, czy ochronne maseczki chronią przed czymkolwiek i poszukujemy sensu dla ich zakładania – wszelkie wątpliwości możemy rozwiać, czytając odpowiednie fora internetowe, które logicznie i jasno tłumaczą, dlaczego noszenie tego typu wyrobów medycznych, jest tak istotne podczas trwania epidemii koronawirusa.

Dokonując zamówienia odpowiednich ochronnych masek z certyfikatem, musimy mieć na uwadze przede wszystkim swoje indywidualne potrzeby.

Pod uwagę musimy brać kilka kwestii – jak często wychodzimy ze swojego miejsca zamieszkania, czy przebywamy długi czas na zewnątrz, czy zależy nam na ochronie dodatkowej przed zanieczyszczonym powietrzem albo czy zmuszeni jesteśmy do przebywania w lokalizacjach, które uczęszczane są przez sporą ilość osób.

Produkt, jakim jest maseczka ochronna, wymaga właściwego zestawienia z uwagi na sposób użytkowania, czas użytkowania, jak również przy uwzględnieniu estetycznych walorów.

Maseczki ochronne jednorazowe chroniące zdrowie

Są to najczęściej wybierane przez klientów pracujących w kosmetologii czy też w służbach medycznych maseczki. Można je używać przez czas od kilkunastu minut do godziny. Dlatego kupując na przykład maseczki medyczne typ iir, trzeba zaopatrzyć się w większą ich ilość – po jednym założeniu, trzeba je po prostu wyrzucić, ponieważ nie nadają się one do ponownego używania i nie można ich w skuteczny sposób odkazić w domowych warunkach. Duży plus to fakt, iż oferta, jaką ma praktycznie każdy polski producent, jest dosyć tania, ale może to oczywiście ulec pewnym zmianom.

Maseczki, do których wytwarzania stosuje się bawełnę

Maseczki ochronne z bawełny, możemy obecnie kupić praktycznie wszędzie – na aukcjach internetowych, w lokalnych sklepach, na Facebooku. Maseczki może także sprzedawać w sposób bezpośredni producent maseczek. Dysponując w domu maszyną do szycia i właściwymi surowcami, możemy szyć je w domu, bowiem oficjalnie nie obowiązuje nas certyfikat z urzędu rejestracji produktów leczniczych.

Jak należy zdezynfekować przed ponownym zastosowaniem maseczkę ochronną wykonaną z bawełny? Należy ją prać po każdym zastosowaniu w minimum sześćdziesięciu stopniach Celsjusza. Ściągając maseczkę, powinniśmy postarać się zrobić to bez dotykania powierzchni twarzy, najlepiej umieścić ją później w woreczku, a później bez dotykania rękoma – włożyć do pralki. Maseczki, nie można prać wraz z ubraniami. Można je wygotować. Po etapie suszenia, trzeba je dokładnie wyprasować za pomocą żelazka nastawionego na najwyższą możliwą temperaturę.

Inna metoda to spryskiwanie maseczki ochronnej specjalistycznymi antybakteryjnymi środkami zawierającymi minimum 70 procent alkoholu oraz odczekanie, aż materiał wyschnie.

Możemy także wypiec maseczkę – wystarczy ustawić piekarnik na 70 stopni i pozostawić maseczkę na minimum pół godziny.

Maski mające filtry

Dodatkową zaletą maseczek z opcją wymieniania filtrów, jest już sama opcja posiadania ich, a zatem ochrony dodatkowej, przede wszystkim przed zanieczyszczeniami krążącymi w powietrzu. Tego typu maseczki, na pewno posłużą nam znacznie dłużej.

Kolorowe maseczki

Skoro już musimy nosić maseczki, to mogą się one przecież nam podobać. Poza wspomnianymi wcześniej funkcjami, wzorzyste, kolorowe maseczki, które stały się naszą codziennością, mogą mieć ciekawy wzór, zabawne hasło czy też wyrażać naszą osobowość.

Właściwości masek ochronnych

Maseczki mają przede wszystkim chronić nas przed przedostaniem się do naszego organizmu szkodliwych drobnoustrojów – nie tylko z zewnątrz, ale również do wnętrza maseczki. Jednakże z uwagi na fakt, iż nie wszystkie odznaczają dobrymi filtracyjnymi właściwościami, powinno się używać w roli sprawdzonej bariery dla osób, które mogą być zarażone.

Biorąc pod uwagę fakt, iż często można przechodzić bezobjawowo koronawirusa, maseczki powinno się nosić zawsze w miejscach publicznych albo też w innych sytuacjach, w których nie będzie możliwe zachwianie społecznego dystansu. Pozwala to na zachowanie zasad higieny, które są niezbędne celem minimalizowania ryzyka ewentualnego zarażenia.

Maseczki wielorazowe i jednorazowe, stanowią również skuteczną ochronę, która pozwala na niwelowanie nie rzadkiego kontaktu dłoń-twarz. Z uwagi na to, że chorobotwórcze drobnoustroje znajdować się mogą nie tylko w krążącym powietrzu, ale też na różnych powierzchniach, których dotykamy, noszenie maseczek potrafi zminimalizować ryzyko zakażenia się również dzięki przenoszeniu wirusa z powierzchni skóry na błonę śluzową ust czy też nosa.

Gdzie maseczki będą obowiązkowe?

Mimo tego, iż zasady związane z noszeniem maseczek ciągle podlegają zmianom, dzisiaj niezbędne jest ich zakładanie w publicznych miejscach, takich jak komunikacja miejska, urzędy czy też sklepy – także przez pracujące tam osoby. Obowiązek zakładania maseczek, mają również te osoby, które nie będą w stanie zachowywać społecznego dystansu na minimum 1,5 metra między pieszymi. Tyczy się to nie tylko zamkniętych przestrzeni, ale też i otwartych. Dlatego też, poruszanie się przykładowo po starówce, w przypadku, kiedy będzie ona zbytnio zatłoczona, dozwolone jest tylko w maseczce. Zakładanie maseczek jest także niezbędne we wspólnych częściach nieruchomości – przykładowo w windzie czy też na podwórku – w taksówce, kiedy podróżujemy z osobami, z którymi nie zamieszkujemy, jak i w restauracjach zanim zasiądziemy przy stoliku.

Maseczki ochronne – jak je nosić?

Nawet najlepszej jakości surowiec na ochronną maseczkę nie sprawdzi się, jeżeli założymy ją w niewłaściwy sposób. Trzeba mieć na uwadze, iż maseczki bawełniane oraz maseczki z włókniny, winny zakrywać usta oraz nos. Podczas użytkowania maseczek, nie można ich poprawiać. Maseczki najlepiej zdejmować poprzez ściąganie gumek z uszu – unikając przy tym dotykania materiału, zaś po ich zdjęciu trzeba pamiętać o ich wyrzuceniu i dokładnym umyciu rąk, włączając w to także ich dezynfekowanie.

Noszenie ochronnych maseczek, może być trochę kłopotliwe dla tych osób, które noszą na co dzień okulary. Żeby w czasie użytkowania maseczek, szkła nie pokrywały się parą, dobry pomysłem będzie umieszczenie maseczki na tyle wysoko, aby znalazła się ona pod środkową częścią oprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *