Kategorie
Zdrowie

Psycholog Warszawa – kiedy może przydać się konsultacja psychologiczna

>O zaburzeniach psychicznych mówi się już coraz śmielej. I bardzo dobrze, bo powinny być one odpowiednio diagnozowane, a ludzie cierpiący na nie, powinni uzyskać fachowe wsparcie. Miejscem, w którym można poszukiwać pomocy jest Poradnia Zdrowia Psychicznego. Można tam skorzystać zarówno z pomocy psychologicznej, jak i z pomocy lekarza psychiatry. Kim jednak jest psycholog i w jaki sposób pomaga?

Kim jest psycholog?

Psychologiem jest absolwent bądź absolwentka Wydziału Psychologii. Ukończenie pięcioletnich studiów psychologicznych skutkuje więc uzyskaniem tytułu magistra psychologii. Warto zaznaczyć, że istnieją różne specjalizacje. Można zostać zarówno specjalistą psychologii klinicznej, jak i psychologiem sportu. Psycholog dziecięcy to także zawód cieszący się sporym zainteresowaniem. Zarówno psycholog dzieci, jak i psycholog kliniczny, a także psycholog bez specjalizacji, posiada kompetencje do diagnozy psychologicznej. Może on również odbywać z pacjentami konsultacje psychologiczne i prowadzić poradnictwo psychologiczne. Psycholog może pomóc zarówno w kryzysowych sytuacjach życiowych, jak i w przypadku różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. Dobry psycholog powinien dbać o podnoszenie swoich kwalifikacji, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach i kursach organizowanych przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Psycholog zdiagnozuje pacjenta, ale nie ma uprawnień do tego, aby przepisywać leki bądź wystawiać zwolnienia lekarskie. Są to bowiem kompetencje lekarza psychiatry.

Co odróżnia psychologa od psychoterapeuty?

Wiele osób nie wie, czym właściwie różni się psycholog od psychoterapeuty. Niektórym wydaje się, że pojęć tych można używać zamiennie. Psycholog nie posiada jednak uprawnień do prowadzenia psychoterapii. Może zajmować się jedynie wspomnianym wyżej poradnictwem. Aby móc prowadzić psychoterapię, konieczne jest ukończenie 5-letniego szkolenia psychoterapeutycznego w wybranym przez siebie nurcie. Psychoterapeuta powinien mieć ukończone także studia psychologiczne lub studia na kierunku pokrewnym. Certyfikowany psychoterapeuta może prowadzić terapię w nurcie, w którym się wykształcił. Bardzo wiele osób decyduje się na prowadzenie psychoterapii psychodynamicznej. Przy jej pomocy można leczyć między innymi zaburzenia lękowe. Psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym może zaś pomóc w przypadku zaburzeń odżywiania. Psycholog psychoterapeuta może także pomóc w rozwiązaniu problemu, jakim są zaburzenia snu czy zaburzenia osobowości. Pamiętajmy o tym, że psychoterapia dorosłych to nie to samo co psychoterapia dzieci. Nie każdy psycholog psychoterapeuta posiada bowiem doświadczenie w pracy z dziećmi.

Na czym polega diagnoza psychologiczna?

Wiele osób zastanawia się nad tym, na czym właściwie polega diagnoza psychologiczna. Jeżeli troszczymy się o swoje zdrowie psychiczne, warto byłoby się tego dowiedzieć. Najlepiej, jeśli przeprowadzi ją psycholog psychoterapeuta. Może to być chociażby psychoterapeuta integracyjny czy psychodynamiczny. Nurt nie ma większego znaczenia. Diagnozę może także przeprowadzić psycholog niebędący psychoterapeutą. Najlepiej jednak, jeśli będzie to psycholog o specjalności klinicznej. Podczas konsultacji diagnostycznej, możliwe jest badanie osobowości. Psycholog psychoterapeuta przeprowadzi także staranny wywiad z pacjentem. Może zalecić również wykonanie pewnych testów. Diagnozowanie problemów psychicznych może wymagać więcej niż jednej wizyty.

Na czym polega psychoterapia?

Warto wiedzieć nie tylko to, na czym polega diagnoza psychologiczna, ale i psychoterapia. Dobrze byłoby także wiedzieć, jak znaleźć dobry gabinet psychologiczny bądź psychoterapeutyczny. Jeśli mieszkamy w stolicy, pomóc może nam psycholog Warszawa. Jak zaś powszechnie wiadomo, w dużych miastach mamy największy wybór specjalistów. Jeśli zależy nam na psychoterapii, upewnijmy się, że dany specjalista posiada kompetencje do jej prowadzenia. Ważne jest także to, aby psychoterapeuta posiadał odpowiednie doświadczenie zawodowe. Psycholog psychoterapeuta prowadzi terapię z pacjentem raz lub dwa razy w tygodniu. Czas trwania oraz miejsce każdej sesji są z góry określone. Zazwyczaj sesja trwa 50 minut. To, jak długo będzie trwała psychoterapia zależy od nurtu, w którym pracuje psycholog psychoterapeuta, a także od problemu, z jakim zmaga się pacjent. Zaburzenia osobowości czy zaburzenia odżywiania wymagają zazwyczaj wieloletniej psychoterapii. Zaburzenia lękowe można wyleczyć szybciej, nawet w przeciągu pół roku. Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki nurt wybrać. Jak wspomniano wyżej, terapię zaburzeń osobowości czy depresji można prowadzić zarówno w nurcie psychodynamicznym, jak i poznawczo behawioralnym. Terapia większości zaburzeń psychicznych może przebiegać także w podejściu integracyjnym. Najwięcej zależy od relacji terapeutycznej, którą nawiąże psycholog psychoterapeuta ze swoim pacjentem. Pierwsze trzy sesje mają zazwyczaj charakter diagnostyczny. Psycholog psychoterapeuta poprosi nas zapewne o określenie celów terapeutycznych. Ponadto, może zostać wstępnie określona długość trwania procesu psychoterapeutycznego. Jeżeli jest to konieczne, psycholog może poprosić, aby pacjenta skonsultował lekarz psychiatra. Psycholog psychoterapeuta nie może nikomu zdradzić przebiegu sesji. Wyjątkiem jest oczywiście superwizor. Zwolnienie z tajemnicy zawodowej może nastąpić jednak w przypadku zagrożenia życia i zdrowia pacjenta bądź innych osób. Jeżeli pacjent zgłasza silne tendencje suicydalne, konieczne może okazać się nawet wezwanie karetki, która może zabrać pacjenta do szpitala psychiatrycznego.

Kiedy może się przydać konsultacja psychologiczna?

Zdrowie psychiczne jest niesamowicie ważne, dlatego dobrze byłoby wiedzieć, kiedy przydać może się konsultacja psychologiczna. Okazuje się, że konsultacje psychologiczne są wskazane każdemu, kto czuje potrzebę ich odbycia. Na pewno jednak, konsultacja psychologiczna jest wskazana, jeżeli dokuczają nam zaburzenia depresyjne, zaburzenia lękowe czy zaburzenia odżywiania. Poważne wyzwanie stanowią także zaburzenia osobowości. Osoba, która ukończyła psychologię może pomóc także w lepszym poznaniu siebie, czemu również może służyć konsultacja psychologiczna. Wywiad z pacjentem przeprowadzany jest w przyjemnej atmosferze, dlatego nie należy obawiać się procesu diagnostycznego.

Jak wybrać dobrego psychologa?

Psycholog psychoterapeuta powinien być wybierany bardzo starannie. Jeżeli interesuje nas psycholog Warszawa, warto skorzystać z oferty Centrum probalans. Warto poczytać opinie na temat poszczególnych specjalistów i wybrać tego, który cieszy się dużą ilością pozytywnych. Pamiętajmy także o tym, jak ważne jest pierwsze wrażenie. Pierwsze spotkania mają charakter konsultacyjny. Po ich odbyciu decydujemy o tym, czy odpowiada nam terapia u konkretnego specjalisty. Psycholog psychoterapeuta może być bowiem doświadczony i wykształcony, ale z jakichś względów możemy nie chcieć z nim pracować. Wówczas należy mu o tym powiedzieć i skontaktować się z kimś innym. Aby terapia psychologiczna mogła być skuteczna, musi powstać więź między pacjentem i specjalistą. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *