Kategorie
Zdrowie

Witamina d dla dzieci – jaka jest najlepsza?

>>>

Witamina d jest niezbędna przede wszystkim do prawidłowego rozwoju kości oraz zębów. Stąd też wynika konieczność suplementacji tej witaminy już od pierwszych dni życia każdego dziecka – zgodnie z aktualnymi zaleceniami osoby dorosłe także powinny przyjmować wybrany suplement zawierający witaminę D3 praktycznie przez cały okres w roku. Bardzo często o witaminie d mówi się w kontekście „witaminy słońca”, gdyż jej produkcja w ludzkim organizmie odbywa się przede wszystkim w trakcie ekspozycji na światło słoneczne (tzw. synteza skórna). W strefie klimatycznej w Polsce nie ma jednak większych szans na zaopatrzenie organizmu w odpowiednią ilość witaminy d – dlatego też polecane są tabletki , kapsułki czy inne formy suplementacji tej ważnej substancji. Bardzo często cena suplementów uzależniona jest od zawartych składników dodatkowych i substancji pomocniczych, a także od marki preparatu.

Jaką witaminę D3 dla dziecka wybrać?

Witamina D3 dla dzieci jest dostępna w wielu wariantach – poszczególne suplementy diety to nie tylko różna forma podania, ale również odmienna zawartość samej witaminy. Nie ma jednoznacznych wytycznych co do tego, jaka witamina d jest najlepsza. Oczywistym jest, że postać preparatu i suplementacji nie ma wpływu na proces przyswajania produktu przez organizm – to głównie kwestia wygody rodziców. W aptekach można więc spotkać suplement diety witaminę d w postaci kapsułek twist off, w postaci kropli (bezpośrednio wpuszczanych do buzi dziecka bądź podawanych na łyżeczce), a także jako preparaty do ssania instant. Wybór odpowiedniego suplementu diety oraz dawki dopasowanej do potrzeb dziecka warto jest omówić z lekarzem pediatrą bądź farmaceutą. Z reguły witamina d dla dzieci najlepiej sprawdza się w formie kropli, gdyż nie wymaga połykania, tak jak w przypadku tabletek. Witamina d jest jedną z witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach – warto więc spożywać ją w miarę możliwości wraz z posiłkiem zawierającym tłuszcz, choć z reguły wśród preparatów zawierających witaminę D znajduje się już jakiś tłuszcz – na przykład wyciąg z krokosza barwierskiego.

Dlaczego warto suplementować witaminę D3?

Jak już zostało to wspomniane choć organizm człowieka potrafi sam produkować witaminę d to jednak nie ma możliwości całkowitego wykluczenia niedoborów bez przyjmowania preparatów. Warto więc pamiętać o suplemencie diety każdego dnia. Witamina d nie tylko wpływa na prawidłową budowę oraz wzmacnia kości i zęby, ale również korzystnie wzmacnia pracę układ immunologicznego. Co więcej niedobór witaminy d może wpływać na deformację kości i rozwój między innymi krzywicy. Witamina d wzmacnia pracę całego organizmu (w tym również układu nerwowego), a także przyczynia się do piękniejszych włosów, skóry i paznokci. Witamina d to również bardzo często panaceum na brak apetytu u dzieci, jak również u osób starszych.

W jakich dawkach suplementować witaminę d?

Według najnowszych zaleceń dotyczących dawkowania witaminy d3 dzieci w zależności od wieku powinny przyjmować jednorazową dawkę witaminy w dowolnej formie w ilości:

  • niemowlęta do 6 miesiąca życia – 400 IU;
  • w przypadku małych dzieci od 6-12 miesiąca życia: 400-600 IU/dobę;
  • 1-10 lat: 600-1000 IU/dobę;
  • u starszych dzieci powyżej 11 roku życia – od 1000 do 2000 IU/dobę (podobnie jak u osób dorosłych).

Są to ogólne wytyczne podaży witaminy d. Warto dostosować wybrany preparat do swoich potrzeb oraz sprawdzić, która z form podania będzie najlepiej sprawdzała się w przypadku konkretnego dziecka. W przypadku konieczności większej suplementacji warto jest sprawdzić jaki jest poziom witaminy d w naszym organizmie – wykonując badania z krwi. Decydując się na przyjmowanie suplementów diety warto jest kierować się przede wszystkim systematycznością – wyłącznie wtedy suplementy mają możliwość korzystnie wpływać na zdrowie całego organizmu. Wbrew licznym opiniom panującym w społeczeństwie o suplementacji witaminą d3 warto jest pamiętać w naszej strefie klimatycznej również latem – tak wynika z najnowszych wytycznych i badań względem suplementacji witaminy d3 i tym warto się kierować.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *