Kategorie
Biznes

Czym jest amazon fba i jak działa?

>>>

Amazon fba

Platforma Amazon jest to największy sklep internetowy na całym świecie. Za jej pomocą można dotrzeć do nowych klientów i to w bardzo prosty sposób. Aby móc sprzedawać swoje produkty, należy jedynie założyć konto i wybrać jeden z dostępnych modeli sprzedażowych. Możemy skorzystać z modelu FBM tudzież zdecydować się na Amazon fba, czyli fulfillment by Amazon. Następnie wystarczy już wprowadzić listę oferowanych produktów i gotowe.

Należy pamiętać, że sprzedaż za granicę wiąże się z nowymi obowiązkami podatkowymi. Wybierając Amazon, możesz sprzedawać swoje produkty w całej Europie, jak i na terenie całego świata. Czy dokładnie jest fulfillment by Amazon fba i na czym polega?

Czym jest fulfillment by Amazon?

Firma Amazon chce zagwarantować swoim klientom jak najwyższą jakość swoich usług. Właśnie dlatego ma wysokie wymagania do sprzedawców, co do przestrzegania pewnych jasno określonych zasad, które dotyczą między innymi czasu realizacji zamówień. W przypadku nieprzestrzegania określonych reguł nasze konto może zostać zablokowane.

Sprzedaż na rynkach zagranicznych

Jeśli chcemy sprzedawać nasze produkty na rynkach zagranicznych, wówczas szybka realizacja dostaw może okazać się problematyczna, zwłaszcza w przypadku małej firmy, która nie ma dobrze rozwiniętej bazy logistycznej i nie posiada swoich oddziałów w innych krajach. Firma Amazon ma na to jednak sposób. Gigant Amazon stworzył specjalny model logistyczny. W Amazon fba za wszystkie sprawy powiązane z dostawami towarów odpowiada właśnie ta firma.

Czym zajmuje się sprzedawca?

Zadaniem sprzedawcy jest jedynie koordynowanie zamówień, marketing, księgowość i dostawy do magazynów Amazon. Sprzedawca musi zapewnić jak najlepszą obsługę klienta. To wszystkie zadania, którymi musi zając się sprzedawca w modelu fba. W Amazon fba logistyką zajmuje się tylko i wyłącznie ta firma.

Dropshipping

Co ważne firma Amazon proponuje różne warianty dropshippingu. Wybór jego rodzaju niesie ze sobą poniesienie kosztów, jak i zobowiązań podatkowych. Należy więc dobrze przyjrzeć się temu, który model współpracy Amazon okaże się lepszym rozwiązaniem. W branży e-commerce model fba jest coraz częściej doceniany.

Księgowość w modelu fba

Należy pamiętać, iż księgowość w modelu fulfillment by Amazon fba może być trudna. Z tego względu, warto zdecydować się na usługi doświadczonych firm doradczych, które zajmują się księgowością e-commerce. W ten sposób można uniknąć dodatkowych kosztów i przykrych sytuacji, które mogą wpłynąć negatywnie na całe funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Jak wygląda sprzedaż w modelu fulfillment by Amazon?

Wysyłka towarów do magazynu Amazon

Pierwszym etapem w modelu fba jest wysłanie towary, który musi znaleźć się w magazynie Amazon fba. Od teraz to Amazon fba zajmie się przechowywaniem towarów i stąd, może je też transportować pomiędzy poszczególnymi magazynami firmy.

Sprzedaż produktu

Jeśli kupujący zdecyduje się na zakup produktów wówczas, wszystkimi etapami realizacji zlecenia zajmie się Amazon fba. Najpierw towar musi zostać znaleziony w magazynie Amazon fba, po czym dany produkt jest wysyłany bezpośrednio do klienta.

Obsługa reklamacji oraz zwrotów

Jeśli sprzedajesz na Amazon fba, nie musi martwić się wysyłką. Sprzedawcy nie muszą zajmować się wysyłką, jak i ewentualnymi zwrotami. Zwracany towar jest wysyłany do magazynu Amazon fba, a tam pracownicy odpowiadają za jego odbiór, jak i ponowne przyjęcie na magazyn Amazon.

Wady korzystania z Amazon fba

Koszt związany z realizacją zamówień

Konieczność polegania na Amazon

Brak brandingu firmy

Wysoka konkurencja

Surowe zasady Amazon co do przygotowania produktu

Brak marketingu e-mailowego

Wykluczone kanały sprzedaży

Błędy w inwentarzu

Magazyny Amazon FBA

W naszym kraju magazyny FBA znajdują się między innymi we Wrocławiu i Poznaniu. Są to wielkie hale, gdzie są składowane oraz pakowane produkty wysyłane następnie do klientów Amazon fba. Produkty przechowywane w magazynach FBA są to produkty, których właścicielem jest sama firma Amazon, czy też są to produkty sprzedawców Amazon fba, powierzone do magazynowania oraz obsługi przez magazyny Amazon fba. Lokalizacja magazynów Amazon ustalana jest, biorąc pod uwagę, koszty logistyczne i geografię.

Gdzie znajdują się magazyny?

Są one rozmieszczone w taki sposób, żeby przy optymalnym koszcie wysyłki być w stanie obsłużyć wszelkich klientów Amazon fba z możliwością dostawy w 24, 48 albo nawet opcji same-day. Co ważne, magazyny Amazon fba różnią się od siebie, biorąc pod uwagę składowany w nim towar. Niektóre magazyny Amazon fba przechowują produkty drobnicowe i wielkogabarytowe, a inne paletowe.

Czy mają jakieś dodatkowe funkcje?

Część z nich ma funkcję możliwości drukowania książek pod zamówienie klienta czy też drukowania wzorów na odzieży. Amazon to ogromny sklep internetowy z wieloma magazynami, rozmieszczonymi w całej Europie. Zyskał już wiele stałych klientów i co ważne, można na nim znaleźć tysiące różnych produktów.

Jak funkcjonują magazyny FBA?

Magazyn Amazon jest swego rodzaju centrum logistycznym, gdyż pełni takie same funkcje. Zajmuje się przyjęciem produktów, ich kompletacją, składowaniem, pakowaniem oraz wysyłką produktów do klientów. Sprzedający, decydując się na model fba, musi jedynie przygotować produkt i wysyłkę do magazynu, zgodnie z informacją podaną w Amazon Seller Central-Shipping Plan. Seller central sprzedający powinien na bieżąco obserwować. Po dostarczeniu przesyłki do Amazon składuje on produkt w danym centrum logistycznym czy też rozsyła do innych punktów znajdujących się w całej Europie.

Jakie czynności wykonywane są na magazynie Amazon?

Amazon podejmuje decyzję dotyczącą ilości i docelowych lokalizacji produktu. Rozmieszczanie produktów pomiędzy magazynami odbywa się wewnętrznym transportem Amazon. Po przyjęciu towarów do właściwych magazynów są one składowane i czekają na zamówienie klienta. W chwili pojawienia się zamówienia na dany produkt, magazyn FBA kompletuje je, pakuje i wysyła bezpośrednio do klienta w Polsce. Jeśli klient zwróci produkt, wówczas wysyła go też do magazynu Amazonu. Model fba uwzględnia też obsługę klienta w danym języku. Jeśli pracownik Amazon nie będzie w stanie odpowiedzieć na pytania klienta, dopiero wtedy sprzedawca musi się z nim skontaktować. Ten model sprzedaży jest więc bardzo wygodny i wybierany zwłaszcza przez niektóre firmy w Polsce.

Zalety Amazon FBA

Darmowa wysyłka do subskrybentów Prime

Amazon  niesie ze sobą wiele korzyści. Ogromną zaletą sprzedaży przy pomocy Amazon jest darmowa wysyłka do subskrybentów Prime. Uczestnikami Prime jest nawet około 95 milionów Amerykanów. Są to osoby bardzo aktywne w e-commerne i właśnie dla nich kierowana jest darmowa wysyłka w ramach Prime. Listingi produktów oferowanych przez sprzedawcę oznaczane są loginem Prime, dzięki czemu zwiększa się zainteresowanie klientów.

Promocje Amazon

Amazon oferuje często wiele ciekawych promocji, które są dedykowane wszystkim użytkownikom sklepu internetowego, a więc nie tylko abonentom amazon Prime. Nasze produkty mają wówczas większą szansę zostać objętymi specjalnymi ofertami, właśnie, jeśli sprzedajesz poprzez model fba.

Wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania

Co ważne, produkty magazynowane oraz obsługiwane przez Amazon, objęte programem fba mają automatycznie wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Ma to zdumiewająco duży wpływ na wyniki sprzedaży. Kiedy wpisujemy w wyszukiwarce Amazon jakieś słowa kluczowe opisujący towar, to rzadko zauważa się listingi produktów bez logo amazon Prime na pierwszych dwóch stronach. Rzadko kto przegląda kolejna strony. Korzystając z tego modelu sprzedajesz większą ilość produktów.

Widoczność w Buy Box

Kolejną korzyścią dla sprzedawcy korzystającego z modelu fba amazon jest widoczność w pasku bocznym pod przyciskiem Add to Cart w chwili, kiedy odwiedzający przegląda stronę produktu. Znacząco zwiększa to sprzedaż na Amazon. Jeśli nasz produkt jest na Amazon właśnie w programie Amazon fba wówczas automatycznie mamy większą szansę na prezentację naszego produktu w tym miejscu. Możemy więc nawet wyprzedzić tańsze towary konkurencyjnych firm.

Wiarygodność marki Amazon

Nie można też zapomnieć o tym, że będąc w programie Amazon fba, zwiększamy wiarygodność naszej marki. Klienci decydujący się na zakupy w Amazon mają bowiem pewność, iż zawsze otrzymają swoje produkty. W przypadku niezależnych sklepów nie ma się takiej pewności, a tym samym zaufanie jest mniejsze. Za pomocą modelu fba amazon można od razu zacząć korzystać z wiarygodności Amazon.

Wygoda i oszczędność czasu

Fba fulfillment by amazon to przede wszystkim sposób na szybką i sprawną sprzedaż w Polsce, jak i za granicą. Możliwość dotarcia do klientów z całego świata. Możesz sprzedawać swojego towary w całej Europie, bez poświęcania mnóstwo czasu na realizację zamówień. Amazon fba pozwala więc na zaoszczędzenie czasu, z modelu amazon Fba powinny skorzystać firmy, które nie chcą marnować czasu na rozstrzyganie reklamacji i inne kwestie. Więcej informacji znajduje się na amzteam.pro .

Czy model Amazon fba jest dobrym rozwiązaniem?

Model sprzedaży fba jest z pewnością bardzo wygodny, innowacyjny i przynosi ze sobą wiele korzyści. Oczywiście wiąże się z pewnymi kosztami, aczkolwiek w nim to Amazon zajmuje się wszelkimi kwestiami związanymi z realizacją zamówienia, jak i składowaniem naszych produktów. Nie trzeba więc posiadać i opłacać własnego magazynu.

Dla kogo polecany jest model Amazon Fba?

Amazon fba jest świetną propozycją dla sprzedawców, którzy wolą korzystać z magazynu amazon, zamiast samodzielnie zajmować się składowaniem produktów. Decydując się na ten model fba można mieć pewność, iż towary będą szybko wysyłane do klientów z całej Europy, jak i całego świata. Fba fulfillment by amazon staje się coraz popularniejszy w Polsce. Jeśli sprzedajesz na amazon, być może model fba amazon jest właśnie idealną propozycją dla ciebie.

Co ważne, amazon zajmuje się reklamacjami klientów, składowaniem i wysyłaniem produktów, jak i wszystkimi innymi kwestiami. Sprzedawcy muszą jedynie dbać o jakość swoich wyrobów i sprawne dostarczanie produktów do magazynów amazon. Klient powinien otrzymać product wysokiej jakości.

Alternatywa dla amazon fba

Alternatywą dla amazon fba jest model fbm amazon. W tym modelu sprzedaży to firma sprzedająca zajmuje się wszelkimi kwestiami. Wybierając ten model należy pamiętać o podatku vat. Do rozliczania podatku vat warto skorzystać z usług procesjonalnej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *