Kategorie
Zdrowie

Jakie witaminy w ciąży powinna stosować każda przyszła mama?

>>>

W tym szczególnym okresie, jakim jest ciąża, wzrasta zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Każda przyszła mama powinna zatem pamiętać o zdrowej diecie, bogatej w dobroczynne składniki odżywcze. Ponieważ zbilansowana dieta to za mało, już na etapie planowania ciąży należy suplementować kwas foliowy, witaminę D oraz jod. O czym jeszcze powinna pamiętać każda kobieta w ciąży? Jakie witaminy w ciąży są zalecane? W jaki sposób zadbać o prawidłowy rozwój dziecka już na etapie życia płodowego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poniższym artykule.

Czy suplementacja w ciąży jest potrzebna?

W trakcie trwania ciąży zapotrzebowanie organizmu zmienia się. W każdym tygodniu ciąży niezbędne są większe ilości białka, niektórych witamin oraz minerałów. Zapewnienie organizmowi wszystkich tych elementów we właściwych ilościach jest bardzo ważne dla właściwego rozwoju i wzrostu dziecka. Zazwyczaj, mimo usilnych starań, dieta nie jest w stanie pokryć ilości potrzebnych składników odżywczych. Dlatego też zalecane jest sięganie po suplementy diety dla kobiet w ciąży. Odpowiadają one na zwiększone zapotrzebowanie na konkretne składniki. Warto jednak przed zakupem zwrócić szczególną uwagę na to, by preparat był całkowicie bezpieczny i zawierał wszystko to, co jest niezbędne dla każdej przyszłej mamy i jej dziecka.

Należy jednak pamiętać, że suplementy diety w ciąży nie mogą zastąpić zbilansowanej i zdrowej diety. Powinny stanowić jedynie jej uzupełnienie.

Niedobory w ciąży – kwas foliowy i żelazo

Niewłaściwy sposób odżywania w trakcie ciąży i niedostarczanie składników odżywczych, które są niezbędne w tym szczególnym okresie, skutkować może niebezpiecznymi i groźnymi komplikacjami. Mogą one dotyczyć zarówno mamy, jak i dziecka.

Jednym ze składników, który powinien być dostarczany kobietom w ciąży, jest kwas foliowy. Jego niedobór stwarza ryzyko wystąpienia u dziecka wad, m.in. serca, ośrodkowego układu moczowego oraz ośrodkowego układu nerwowego. Niedobór kwasu foliowego prowadzić może do poronienia i zakrzepicy.

Kolejnym ważnym składnikiem dla kobiet ciąży jest żelazo. Jego niedobór zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, poronienia, a także wewnątrzmacicznego zatrzymania wzrostu płodu.

Niedobór jodu – czym może grozić?

Oprócz wzrostu zapotrzebowania na kwas foliowy, wzrasta także zapotrzebowanie na jod. Dla kobiet w ciąży potrzebna jest właściwa ilość tego pierwiastka. Jego niedobór może być niebezpieczny nie tylko dla mamy, lecz przede wszystkim dziecka. Prowadzić może do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, a nawet niedorozwojem umysłowym u dzieci. Niedobór może także powodować niedosłuch lub głuchotę. Zagraża również poronieniem i przedwczesnym porodem.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe DHA – dlaczego są tak ważne

Niewystarczająca ilość składników, takich jak wielonienasycone kwasy tłuszczowe DHA również jest niebezpieczne dla zdrowia przyszłej mamy i jej maluszka. Skutkować może niewłaściwym rozwojem siatkówki oka, wystąpieniem porodu przedwczesnego, a także zaburzeniami w rozwoju układu nerwowego. Powodować może także niższą masę urodzeniową noworodka.

Co jeszcze jest potrzebne dla kobiet w ciąży?

Czy kwas foliowy, kwas DHA, jod i żelazo to wszystko, co jest potrzebne dla wszystkich kobiet w ciąży? Jak się okazuje, w trakcie ciąży należy zadbać także o dostarczanie odpowiedniej ilości wapnia i magnezu, a także innych mikroelementów. Są to m.in. miedź, mangan, selen. Niezbędne są także właściwe ilości witamin takich jak witamina D, witamina E oraz witamina C. Ich niedobór może skutkować zaburzeniami wzrostu i rozwoju płodu. Niewłaściwa ich ilość sprzyja także pojawieniu się stanu przedrzucawkowego, który jest niezwykle niebezpieczny dla kobiety w ciąży.

Warto jednak pamiętać, że nie tylko niewystarczająca ilość składników odżywczych stwarza ryzyko pojawienia się komplikacji w czasie ciąży. Także ich nadmiar może wpłynąć na prawidłowy przebieg ciąży oraz być niebezpieczny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Warto zatem starać się dostarczać ich w optymalnej ilości.

Witaminy w ciąży – jak je stosować?

Minerały i witaminy w ciąży powinny być suplementowane od samego początku, a nawet jeszcze wcześniej. Już kobiety planujące ciąże powinny przyjmować kwas foliowy, jod oraz witaminę D. Dzięki temu zapobiegamy powstawaniu różnych komplikacji w trakcie ciąży oraz zaburzeniom w rozwoju dziecka.

Minerały i witaminy w ciąży powinny być suplementowane od samego początku, a nawet jeszcze wcześniej. Już kobiety planujące ciąże powinny przyjmować kwas foliowy, jod oraz witaminę D. Dzięki temu zapobiegamy powstawaniu różnych komplikacji w trakcie ciąży oraz zaburzeniom w rozwoju dziecka.

 

Liczba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *